powrót

Park Pole Mokotowskie

Projekt koncepcyjny dwóch placów zabaw dla zadania „Rozwój i uporządkowanie Parku Pole Mokotowskie – PROJEKT ZIELENI”

Cel i zakres projektu

Zieleń na placach zabaw projektowałyśmy z myślą o wzbogaceniu programu funkcjonalno – użytkowego aranżowanych miejsc rekreacji.

Na placu zabaw w części ochockiej, w sąsiedztwie zbiornika wodnego zaplanowałyśmy wodny plac zabaw oraz strefa naturalnego placu zabaw. Istotnym elementem projektu jest aspekt edukacyjny realizowany poprzez stworzenie przestrzeni do obserwacji i odkrywania przyrody, poznawania dzikiego życia w mieście.Z kolei na placu zabaw „Lotnisko” zlokalizowanym w części śródmiejskiej parku zostały zaprojektowane rabaty izolujące miejsce zabaw od otoczenia i stanowiące miejsce do eksploracji przez dzieci.

Główne założenia

W projekcie placu zabaw w okolicy zbiornika wodnego zaplanowałyśmy elementy naturalnego placu zabaw, takie jak kłody, pniaki, wiklinowe konstrukcje. Zieleń zaprojektowana została w formie grup krzewów takich jak wierzba purpurowa w odmianie karłowej. Rabaty z wysokich traw ozdobnych oraz rabaty sensoryczne i nasadzenia roślin służących do zabawy i poznawania dla najmłodszych użytkowników parku będą stanowić urozmaicenie i atrakcję dla użytkowników. Istotnym aspektem projektu jest aranżacja przestrzeni do zabawy, pozostawienie przestrzeni do modyfikacji przez dzieci, fragmentów przestrzeni niezagospodarowanej, możliwość wykorzystania roślin do zabawy i nauki. Zakładana jest między innymi aranżacja niewielkiej powierzchni łąki z dominacją bylin ozdobnych z kwiatów z udziałem gatunków rodzimych.

Na placu zabaw „Lotnisko” zaplanowałyśmy rabaty izolujące miejsce zabaw od otoczenia i stanowiące przestrzeń do eksploracji przez dzieci. Ze względu na motyw przewodni placu zabaw związany z lataniem, wprowadzona roślinność wizualnie ma przypominać chmury. Zastosowano następujące gatunki roślin: perukowiec podolski w odmianie Young Lady (Cotinus coggygria ‘Young Lady’), śniegowiec wirginijski (Chionanthus virginicus), łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata) oraz kozibród wschodni (Tragopogon orientalis).